Radiové systémy s dlouhým dosahem 900 MHz včetně Frsky R9M a TBS Crossfire obvykle používají na přijímači jednu dipólovou anténu. Optimální umístění antény se může lišit od tradičních systémů 2,4 GHz s anténami monopole diverzity na přijímačích. Existují různé způsoby, jak umístit anténu pro co možná nejlepší výsledek v závislosti na faktorech, jako je typ letadla, styl letu a omezeného místa. V tomto článku si projdeme některé populárními způsoby umístění antény.

Typy dipólových antén

Existují dva konce v dipólové anténě používané v systémech R9M a Crossfire. Jeden konec je prvek antény a druhý je uzemněn. Tyto dipólové antény se běžně dodávají ve dvou formách, jedna je dobře chráněna v gumových trubičkách ve tvaru T. Ty vydrží několik pádů, ale jsou o něco těžší a dražší na druhou stranu jsou snadno montovatelné do rámu.

 

Druhá forma existuje jako volné dráty jako je tento

Obvykle je mnohem levnější a lehčí a velmi flexibilní, takže je možné ho namontovat jako tvar „T“ nebo tvar „L“. Ale je to snadné se zlomit a pravděpodobně ne nejvíce začátečník-příjemný anténa použít jsem našel 🙂

Budeme mluvit o tom, jak tvar L a tvar T stackují z hlediska výkonu v jednom okamžiku.

Důležité!!! Protože používáme dvě frekvence v různých oblastech, tzn. 915 MHz pro USA a 868 MHz pro Evropu, musíte získat správnou anténu, která je naladěna na frekvenci, kterou hodláte použít pro optimální výkon.

Anténa musí být upevněna co možná nejdále od uhlíkových vláken!
Předejdete tak stínění, které múže „narušit“ anténu a negativně ovlivnit váš příjem.

Různé umístění a rozsah antény
Zarovnání antény vysílače a přijímače může ovlivnit dosah.

Jak je ukázáno v případě # 1, získáte celou řadu svého RC systému, když obě vaše antény jsou ve vodorovném tvaru T a paralelně zarovnány. Když vaše quad otočí o 90 stupňů, jde o případ # 3, kde jeden konec RX antény ukazuje na TX, takže váš rozsah bude výrazně snížen.

Scénář nejhoršího případu je případ # 4, kde se nyní otočíte o 90 stupňů, takže konce dvou antény nyní ukazují na sebe.

Montáž RX antény jako tvar L v případě # 2 je kompromis. Obětujete tím sice nějaký rozsah, ale poskytuje spolehlivější signál bez ohledu na postoj vašeho letadla/koptéry. Je to skvělý způsob pro mini quad létání v krátkém dosahu, kde děláme spoustu Flipů a Power Loopů

 

Jak připevnit Crossfire/R9M anténu?

Můžete anténu přidelat pomocí stahovacích pásku na ramena vaší koptéry

Nebo elegantnějším způsobem za pomocí vytištěnýého držáku na 3D tištěně

Jak je znázorněno na obrázku výše, montáž dipólové antény jako tvar L je kompromisem rozsahu a postavení vaší koptéry

Odstrašující způsob umístění antény na předních ramenech

Kde seženete R9M a Crossfire?

TBS Crossfire
FrSky R9M

Autor: Oscar Liang