Nastala zimní halová sezóna, kterou covid docela razantně rozbil svou intenzitou. Přemýšlel jsem, jak si zalítat i v zimě. Co mě osobně vždy na whoopech vadilo bylo DVR. Mám malou dcerku a velice by mě potěšilo s ní udělat nějaké archivní záběry například na skateboardu či inline bruslích. Rozhodoval jsem se tedy mezi HD whoopy a to nejen na základě letových vlastností, ale také výsledného videa. Pro mě osobně nejlépe vypadaly videa z mobuly 6HD. Více se mi letovými vlastnostmi líbila Mobula 7 HD, ale nevyhovoval mi barevně HD výstup. Je to tím, že Mobula 6 HD používá kameru split 3 lite, který má pro mě věrnější barvy. Nejen mobula 7 ale i další whoopy se kterými jsem srovnával používají HD kameru Caddx. Je to hodně o osobních preferencích, co se komu líbí.

Mrkl jsem na net kolik stojí a hned do ní šel, protože když vezmu že mám v ruce malého droníka i s HD kamerou, který natáčí 1080p v 60 fps a přitom nestojí tolik co Gopro samotné a váží pouhých 27 g, vůbec jsem neváhal 🙂

Byl jsem až překvapený nejen HD výstupem, ale i letovými vlastnostmi. Při vybalení stačí bind, nastavit módy a můžete do vzduchu. Co mě hodně překvapilo je, že u takhle malých strojů je většinou jello v HD výstupu nemilým standardem, tady však žádné není. Za mě skvělý video výstup vzhledem k pořizovací ceně. Co se týká letových vlastností jsou skvělé, pouze je cítit lehký propwash při větším ubrání plynu, ale pro mé záběry bohatě stačí.

Pokud chcete skvělé letové vlastnosti na race a je vám video úplně jedno sáhněte radši po mobule 6 ve verzi bez HD.

Co mě pouze zklamalo byl letový čas, ale to je daň za to, že dron nese HD kameru. Dostal jsem se s přibalenými bateriemi pouze lehce nad 2 minuty letu. V bytě to až taková překážka není, ale pokud dron vezmete například na zahradu, kde navíc bude lehce zápasit s větrem dostanete se na necelé 2 minuty. Nejlépe poměr výkon, letový čas a letové vlastnosti vychází baterie s kapacitou 300–350 mAh. Zkoušel jsem i větší 1S baterie 450 Mah, dostal jsem se na o minutu delší letový čas, ale bohužel dron je v tomto setupu těžký a ztrácí obratnost. Navíc každé ubrání plynu je hodně cítit a propwash je hodně silný.

Dále bych doporučil dokoupit například nabíječku viz níže. Je možno nabíjet 2 baterie zároveň, a navíc jedna zdířka zároveň funguje i jako tester napětí.

Pro lepší letový čas se chystám s drona udělat 75 mm verzi díky upgradu framu a vrtulí z mobuly 7. Použiji 1s baterie 450 Mah a letový čas i stabilita letu by se tím měla zvýšit, ale díky split 3 lite budu mít oproti Caddx pro mě lepší video. Ale to až budu chtít více létat nejen v bytě, ale také venku. Do bytu mi frame 65 mm bohatě stačí.

Plusy

  • dobrá cena
  • skvěle přednastavený, stačí bind nastavit módy a můžete do vzduchu, není potřeba ladit pidy atd.
  • slušná výbava (drone, 4x baterie, nabíječka, náhradní sada vrtulí, šroubků)
  • pěkné a použitelné HD video

Mínusy

  • letový čas
  • spíše vlastnosti cinewhoop, pokud chcete více race whoop sáhněte spíš po mobule 6
  • baterie na test dobré ale po pár letech nedostatečné

Závěr

Pokud chcete do bytu drone, který má skvělou pořizovací cenu, dobré letové vlastnosti a skvělé HD video s Mobulou 6 HD určitě nešlápnete vedle. V zímním období, kdy si aspoň trochu chcete zalétat a nechcete ohrozit sebe, rodinu i drahé spotřebiče, tento drone bohatě stačí. Navíc jako bonus z něj dostanete slušné HD video, za které se na socialních sítích rozhodně nemusíte stydět. Tento drone dokáže docela dobře létat i venku, ale pokud máte třeba zahradu a ven se chystáte často, je lepší sáhnout po whoopu s rozměrem aspoň 75 mm. Takové drony s trochou opatrnosti dobře létají nejen v bytě ale hlavně venku.

Kde seženete Mobula 6 HD?

ZDE

Autor: Stanislav Janečka