Pájení Li-Ion baterií, stejně jako Li-Pol může být nebezpečné. Přehřátí může způsobit vzplanutí a následný výbuch baterie. Pokud se rozhodnete baterie pájet sami, buďte opatrní.

Li-lon baterie, které doporučuji

Nízké odběry (brýle, RC soupravy)

Vysoké odběry (drony a letadla)

Výběr cínu

Používejte kvalitní cín s tavidlem v jádru, nepoužívejte pájecí pastu na bázi kyseliny, použití pasty může způsobit korodování ploch.

Nejprve baterie vybijte

Před pájením je nejlepší Li-Ion baterii vybít klidně až na 3V. Čím více energie je uloženo v baterii, tím nebezpečnější je situace, když se něco při pájení nepovede. 3V je minimální bezpečné napětí pro 18650, na které můžete baterie vybít. Krátkodobě nevadí i méně než 3V, ale z dlouhodobého hlediska může toto podbití zkracovat životnost baterie.

Zdrsněte pájecí plochy

Před pájením zdrsněte horní a spodní pájecí plochy brusným papírem abyste odstranili zoxidovanou vrstvu.

Zapojení 3D tisku

Pro snazší pájení více článků můžete vytvořit nebo stáhnout model pro 3D tiskárny a vytisknout jakousi klec na jednotlivé články.

Snažte se rychle

„Pocínujte“ obě strany baterií malým množstvím pájky a nechte je vychladnout předtím než na ně budete pájet dráty.

Snažte se, aby se doba, po kterou se páječka dotýká baterie, omezila na minimum. Čím déle necháte páječku na baterii, tím více tepla se na pájecích plochách hromadí. Proto je dobré použít silnou páječku s větším hrotem, který lépe kumuluje teplo.

Osobně nejraději používám TS100 s větší hrotem a funguje to dobře.

Zaizolujte pájené plochy

Po dokončení pájení všechny plochy zaizolujte do smršťovací folie nebo izolační pásky.

Autor: Oscar Liang