Radiové systémy s dlouhým dosahem 900 MHz včetně Frsky R9M a TBS Crossfire obvykle používají na přijímači jednu dipólovou anténu. Optimální umístění antény se může lišit od tradičních systémů 2,4 GHz s anténami monopole na přijímačích. Existují různé způsoby, jak umístit anténu pro co možná nejlepší výsledek v závislosti na faktorech, jako je typ letadla, styl letu nebo místa. V tomto článku si projdeme některé populárními způsoby umístění antény.

Typy dipólových antén

Existují dva konce u dipólových antén používané v systémech R9M a Crossfire. Jeden konec je prvek antény a druhý je zem. Tyto dipólové antény se běžně dodávají ve dvou formách, jedna je dobře chráněna v gumových trubičkách ve tvaru T, ty vydrží hrubé zacházení, ale jsou o něco těžší a dražší. Na druhou stranu jsou snadno montovatelné do rámu.

Druhá forma existuje jako volné dráty jako je tento

Obvykle je mnohem levnější a lehčí a velmi flexibilní, takže je možné jí namontovat do tvaru „T“ nebo tvaru „L“. Ale díky tomu, že není ničím chráněna je o to snazší jí zlomit.

Pojďme se pobavit o tom, jak je na tom tvar L a tvar T z hlediska výkonu.

Důležité!!! Protože používáme dvě frekvence v různých oblastech, tzn. 915 MHz pro USA a 868 MHz pro Evropu, musíte používat správnou anténu, která je naladěna na frekvenci, kterou hodláte použít pro optimální výkon.

Anténa musí být upevněna co možná nejdále od uhlíkových vláken! Předejdete tak stínění, které múže „narušit“ sílu signálu a tím negativně ovlivnit váš příjem.

Zarovnání antény vysílače a přijímače může ovlivnit dosah.

Jak je ukázáno v případě # 1, nejlepší příjem RC systému dosáhnete, když obě vaše antény jsou vůči sobě ve vodorovném tvaru T. Když se vaše koptéra otočí o 90 stupňů (případ # 3), kdy jeden konec RX antény ukazuje na TX, čímž se signál výrazně zhoší. 

Nejhorší scénář nastane v případě # 4 kdy se konce obou antén potkají.

Montáž RX antény ve tvaru L v případě # 2 je zajímavý kompromis. Obětujete tím sice nějaký rozsah, ale poskytuje spolehlivější signál bez ohledu na postoj vašeho letadla/koptéry. Je to skvělý způsob pro létání s koptérou na krátké vzdálenosti, kdy děláme spoustu Flipů a Power Loopů

Jak připevnit Crossfire/R9M anténu?

Jeden z nejsnazších způsobů je připevnit anténu pomocí stahovacích pásku na ramena vaší koptéry

Nebo elegantnějším způsobem za pomocí vytištěnýého držáku na 3D tiskárně

Jak je znázorněno na obrázku níže, montáž dipólové antény ve tvaru L je kompromisem.

Odstrašující způsob umístění antény na předních ramenech

Kde seženete R9M a Crossfire?

TBS Crossfire
FrSky R9M

Autor: Oscar Liang