Pájecí pero TS100
Páječka TS100 je jedním z nejlepších nástrojů, které jsem vlastnil pro stavbu a opravu koptér. Může být napájen baterií LiPol nebo napájecím zdrojem z 220V. Je malá, lehká a mimořádně kompaktní. V článku vám vysvětlím, proč je toto páječka tak dobrá.
Proč je pájka TS100 tak skvělá?
Specifikace:
TS100 je přenosná programovatelná páječka. Váží pouze 31 g a je 17 cm dlouhá.
Vstupní napětí je od 12V do 24V, což znamená, že jí můžete napájet běžnou Lipolkou 3S, 4S nebo 5S, která vám umožní snadno provádět opravy i v terénu.
Výkon páječky je úměrný vstupnímu napětí.
Výchozí teplotní rozsah je mezi 100 ° C až 400 ° C, který by měl být více než dostatečný pro použití v hobby RC. (Jakékoliv vyšší zvyšuje riziko poškození desky plošných spojů).
Funkce
Má skutečné ovládání teploty! Na rozdíl od tradičních páječek, které jednoduše využívají konstantní výkon, TS100 skutečně sleduje a upravuje teplotu zahřátí a chlazení pomocí vestavěných snímačů teploty.
Když je páječka v nečinnosti (3 minuty), automaticky se přepne do pohotovostního režimu (má akcelerometr s procesorem STM32!), Ve kterém sníží teplotu na 200 °. Tím se zabrání suchému ohřevu, které by mohlo okysličit špičku, prodlužuje životnost pájecí hlavy a pomáhá šetřit náklady na energii. Když jí znovu podržíte, detekuje pohyb a zvýší teplotu.
Rozbalení
Obsah balení
- TS100 Páječka
- Pájecí hrot TS-B2
- Imbusový klíč a 2 šrouby (pro výměnu špiček a topného tělesa)
TS100 má 2 tlačítka a OLED display.
Na zadní části těla se uvádí typ konektoru (DC5525) a rozsah vstupního napětí. Číslo modelu špičky (TS-B2) je vytištěno na hlavě.
Na konci TS100 je k dispozici micro USB pro aktualizaci firmware (nikoliv 5V USB nabíječku) a napájecí konektor.
K dispozici jsou různé typy tvarů a velikostí (lze zakoupit samostatně). Součástí balení je TS-B2. Myslím, že je to pravděpodobně nejlepší volba pro stavbu a opravu koptéry.
Manuál naleznete zde
Uživatelská zkušenost
Celkově je TS100 skvělým pájecím perem, jednoduché použití a funguje podle očekávání. Je kompaktní a lehká. Může být napájeno z našich baterií 4S LiPol, které používáme na koptérách, je perfektní pro opravy a stavby.
Rukojeť je trochu malá ve srovnání s mou velkou páječkou ale u TS100 oceňuji spíše její kompaktnost. Máte-li velké ruce, může být těžší manipulace než velká stolní pájecí stanice.
K tomu aby byla TS100 dokonalá budete potřebovat vytvořit tyto 2 věci:
Kabel napájecího adaptéru
Můžete vytvořit napájecí zdroj pro TS100 se správným konektorem, jako je Sony AC-S2422 (výstup 24V@2.2A )
Ale pokud chcete napájet z LiPol baterií, budete potřebovat také konektor XT60. Můžete ho koupit například zde.
Je to opravdu jednoduché, vše, co potřebujete, je konektor XT60, konektor DC5525 a kus silikonového vodiče 24-26 AWG. (proud je pouze okolo 2,5A, takže není třeba příliš silný vodič).
Slabší vodič se navíc lépe přizpůsobí ohybu a nebude vám bránit v pohybu.
Držák pájecího pera
TS100 neobsahuje držák, takže musíte být kreativní. Existují 3D vytištěná řešení jako je toto. Nejsem velkým fanouškem spojení 3D a páječky, protože páječka se může zahřát a roztavit plastový materiál 🙂
Nebo můžete použít pomocnou ruku jako já.
Koupit či nekoupit TS100?
Používám TS100 asi rok, myslím si, že je ideální pro začátečníky i pokročilé stavitele dronů.
Pravděpodobně seženete stejně jako já i levnější páječku se zabudovaným napájecím zdrojem, ale TS100 je z hlediska vlastností je srovnatelně výkonná, praktická. Ušetete několik set korun za zkoušení levných páječek a rovnou kupte TS100 a ušetřete si tak zbytečné pokusy jako já 🙂
Kde seženete TS100?
V ČR například zde a náhradní hroty zde
Autor: Oscar Liang