Není náhoda, že se mi krátce po představení na světové premiéře dostal do rukou dnes již všem nadšencům značky DJI známý drobeček s názvem Spark. Jedná se o 300-gramového mazlíčka, se kterým si “selfíčko” uděláte kdekoliv (tedy tam, kde to není přímo zakázáno). Spark je první dron ze stáje DJI, k jehož základnímu ovládání není potřeba dálkové ovládání nebo mobilní telefon.

Obsah balení

Spark se bude prodávat ve dvou variantách DJI Spark a DJI Spark Fly More Combo. První verze bude ochuzena o dálkové ovládání, jeden akumulátor, jeden pár vrtulí, nabíjecí hub, ochranné oblouky a brašnu přes rameno. Rozdíl v ceně mezi variantami bude zhruba 5.000 Kč. Já mám možnost vyzkoušet základní verzi která je složena pouze ze stroje, jedním akumulátorem, nabíječkou na jeden akumulátor, třemi páry vrtulí, USB kabelem a přepravním pouzdrem. Krom kratšího dosahu díky absenci dálkového ovládání vidím nutnost pořízení dalších akumulátorů, jelikož cca 15-ti minutový let může být dosti limitující.

Zařízení

Již při prvním pohledu je zřejmé, že se ani u nejlevnějšího drona, kterého DJI nabídne rozhodně nešetřilo na materiálech. Stejně tak jako u ostatních dronů z nabídky značky se Spark vyznačuje perfektním zpracováním a promyšleným rozmístěním jednotlivých prvků. Tělo samotného Sparka je vyrobeno ze stejného plastu, který můžete najít na větším bráškovi DJI Mavic Pro. Vrchní krycí část bude nabízena v pěti barevných provedeních, přičemž základní barvou je bílá a také je to barva, která bude v prodeji jako první. Osobně si myslím, že nebude trvat dlouho a mnoho nadšenců a výrobců příslušenství k dronům DJI začnou vyrábět individuální polepy horního dílu, díky kterým si každý odliší svého Sparka podle svých představ (již i já jsem na tom začal pracovat :-)). Poměrně výraznou částí je přední infračervený snímač zajišťující komunikaci při ovládání gesty. Při pohledu zpředu upoutá vaší pozornost FullHD kamera uložená na dvouosém gimbalu (osa PITCH a osa ROLL). Snaha vytvořit co možná nejkompaktnějšího drona je vidět stejně jako u Mavica ve sklápěcích vrtulích čímž drona zmenšíte o cca 80 mm diagonálně. Na rozdíl od Mavica jsou ramena napevno a nedají se sklápět. Vrtule jsou již tradičně uchyceny systémem Quick Release Folding, který umožňuje rychlou výměnu vrtulí bez potřeby nářadí. Při pohledu zespodu nepřehlédnete senzory, externí nabíjecí kontakty baterie a gumové přistávací plošky. Velkou část samotného Sparka zabírá inteligentní baterie tvořená třemi články Lipo o kapacitě 1480 mAh zajišťující cca 15 minut letu. Na zadní straně Sparka naleznete konektor Micro USB a slot pro MicroSD paměťovou kartu. Indikátor spuštění Sparka, stavu baterie a tlačítko ON/OFF je umístěno na zadní straně baterie. Při ovládání Sparka gesty se rozhodně neobejdete bez čtyř RGB diod umístěných na spodní části ramen pod uložením motorů.

Možnosti létání

Jak jsem již uvedl, Sparka můžete ovládat celkem třemi způsoby – gesty, za pomoci mobilního zařízení a aplikace DJI GO 4.0 nebo dálkovým ovladačem. Jelikož mám dostupnou pouze variantu bez dálkového ovladače, mohu objektivně zhodnotit pouze možnosti ovládání gesty a pomocí aplikace DJI GO. Jakou variantu zvolíte je poměrně podmíněno tím, jak budete chtít se Sparkem létat. Chcete-li létat pouze ve vašem okolí do cca 3 metrů (pracovně ve follow modu), kdy lze Sparka ovládat gesty a není potřeba mobilní zařízení nebo se chcete více prolétnout aniž by na vás musel Spark po celou dobu “koukat”.

Ovládání gesty

Popišme si krátce jednotlivé způsoby startu, letu a samotného přistání. V modu, kdy Sparka ovládáte gesty uchopíte Sparka tak, abyste si se Sparkem koukali takzvaně z očí do očí (do přední kamery), dvojitým stisknutím tlačítka ON/OFF se Spark uvede do provozu a naskenuje váš obličej. Po dokončení skenu zeleně zablikají ramena a samovolně odstartuje. V tento okamžik je Spark zavěšený v poloze, ze které byl vypuštěn a čeká na vaše pokyny. Nastavením dlaně před kameru předáte Sparkovi impuls – následuj ruku. Můžete se pohybovat ve všech osách a Spark bude ochotně následovat vaší ruku. Dalším z přednastavených pokynů je Selfie fotografie, přechod do ní je poměrně jednoduchý, zamáváte Sparkovi rukou (pohyb musí jít od loktu) a Spark odletí do vzdálenosti 3 m délky a 3 m výšky čímž ho dostanete do follow modu (je potřeba dávat velký pozor kam Sparka vysíláte, aby nenarazil do nějaké překážky). Jakmile je spark na svém místě, gestem spojením prstů do tvaru obdélníku vytvoří vaší fotografii. Jak ale zpět? Zdvihněte obě ruce vzhůru a Spark se vrátí do místa, ze kterého jste ho poslali na tvorbu “selfíčka”. Když je Spark dostupné poloze, je nejsnazší mu nastavit dlaň na kterou přistane. Jednotlivé pokyny odvoláte vždy přiložením ruky na druhé rameno.

Ovládání pomocí aplikace DJI GO 4.0

Pro ty, kteří již zkušenost s drony od DJI mají se jedná o poměrně rutinní záležitost. Propojením mobilního zařízení se Sparkem (v nastavení mobilního zařízení vyhledáte wi-fi s názem Spark a zadáte heslo, které naleznete pod akumulátorem Sparka). Na hlavní obrazovce aplikace vidíte aktuální pohled ze Sparka, výšku, vzdálenost, nastavení video záznamu a fotografie, nastavení módů, stav baterie, stav satelitů, mapu, tlačítko Home point, tlačítko Take of a Land pro snadné odstartování a přistání. V neposlední řadě naleznete v dolním rohu aplikace poměrně zásadní prvek – digitální ovládací páky přes které můžete ovládat pohyb Sparka ve všech čtyřech osách bez potřeby dálkového ovládání.

Let a přenos videa

Samotný let, plynulost pohybů a stabilita na mě při srovnání s Mavicem působí znatelně lépe. Přechody z letu do visu jsou bez zahoupání a oscilací, které známe u Mavica a které musí pracně kompenzovat gimbal. Při výrazně zhoršených světelných podmínkách může malinko zlobit ovládání gesty. Naopak při běžných světelných podmínkách Spark funguje v gestikulačním módu jako hodinky. Ovládání letu pomocí mobilního zařízení pomocí digitálních páček je v rámci možností přesné. Rozhodně ale nelze srovnávat s citlivostí pák na dálkovém ovládání které známe u Mavica. Věřím, že přesnost a citlivost povelů znatelně vylepší verze s dálkovým ovládáním, kterého se brzy dočkáme u verze Fly More Combo. Po vylétání X paků akumulátorů mohu s klidem říci, že uváděných 15-16 minut letu je pravdivý údaj a lety se opravdu v závislosti na podmínkách pohybují okolo zmiňované čtvrt hodiny. Co se týče přenosu live obrazu z drona do mobilního zařízení, je v HD tzn. 720p a do posledního okamžiku, než Spark vypadne z dosahu funguje na jedničku.

Hodnocení

Za dobu testování jsem se snažil Sparka vystavovat různým vnějším vlivům a vytvářet podmínky, ve kterých se pro něj let stával nekomfortní. Vítr… ano, s váhou 300 g není pro Sparka jednoduché létat ve zhoršených povětrnostních podmínkách. Nicméně silný vítr není kamarád ani s většími sourozenci a hranice kdy se Sparkem ještě létat lze a kdy už ne, se nikterak zásadně neliší od ostatních. Signál… jelikož jsem nemohl otestovat dosah s dálkovým ovladačem, snažil jsem se aspoň zjistit, kam doletí s mobilním zařízením. Testování probíhalo s Apple iPhone 6S Plus kdy maximum horizontálního dosahu ve volném prostoru bylo 80 m od pilota, což je na velikost a zaměření Sparka více než bych ve většině případů potřeboval. Často se mě lidé ptají, má smysl kupovat Sparka nebo mám rovnou koupit Mavic Pro. V první řadě bych rád řekl, že každý ze zmiňovaných patří do trochu jiné kategorie. Mavic je se svými výkony srovnatelný spíše s Phantomem než se Sparkem a krom podobné skladnosti nemá s menším sourozencem moc společného. Co se týče kvality videa, nemohu Sparkovi při stejných světelných podmínkách a rozlišení (na obou strojích nastavené FullHD) udělit výrazně horší hodnocení, než Mavicovi (nicméně ideální je kouknout na neupravené záběry ve videu a udělat si vlastní názor). Co mě u videa mile překvapilo je rychlost ustálení světelnosti scény při přechodu ze světla do tmy a opačně. Chápu, že pro mnoho lidí je záznam ve 4K který vám Mavic narozdíl od Sparka umožní lákavý ale položme si ruku na srdce, opravdu 4K potřebujeme? Poměr kvality videa / letových vlastností a pořizovací cena jsou u Sparka velice vyvážené. Ačkoliv je Mavic Pro po složení ramen menší, stále je ale v objemu větší a těžší než Spark a v batohu zabere místa více. Stále ale upozorňuji, že srovnáváme nesrovnatelné.

Závěrem

Díky možnostem srovnání Sparka s Mavicem Pro a Phantomem 4 Pro jsem došel k závěru, že opravdu nelze srovnávat Sparka s ostatními výkonnějšími stroji. Dle mého názoru se DJI pokusilo tímto novým segmentem oslovit širší veřejnost bez většího zájmu o drony a jejich problematiku a poměrně jednoduše umožnit každému točit videa a tvořit selfie fotografie ve svém okolí z jiného úhlu. Cenou, kterou výrobce nastavil pro základní verzi se stávají drony značky DJI dostupnější a otevírá si tím možnost rozvíjet povědomí o značce mezi zákazníky, kteří první seznámení s dronem jako je Spark zaujme na tolik, že zakoupí jeden z jejich výkonnějších modelů. Ke Sparkovi jsem zprvu po oficiálním představení přistupoval poměrně skepticky, ale po pár dnech létání mi opravdu přirostl k srdci a v podstatě se mnou denně cestuje v batohu nebo v kufru auta jako menší a levnější alternativa drona vyšší kategorie a čeká na svůj další let.